Με λίγη φαντασία στολίζουμε χριστουγεννιάτικα δεντράκια στο… πιάτο μας και φτιάχνουμε το πιο γιορτινό σνακ για μικρά και μεγάλα παιδιά. Πώς; Με τις Κρέπες ΓΙΩΤΗΣ που ετοιμάζονται πανεύκολα και γρήγορα!
15'
προετοιμασία
30' μαγείρεμα
Σύνολο: 45'
Υλικά
Μερίδες: για 20 - 22 κρέπες
Διαδικασία
- Ετοιμάζουμε τις κρέπες με το Μίγμα για Κρέπες ΓΙΩΤΗΣ, ακολουθώντας τις οδηγίες που αναγράφονται στη συσκευασία τους. Σε ένα κατσαρολάκι βάζουμε τη Μαρμελάδα Φράουλα FYTRO και 2 κουτ. σούπας νερό και ζεσταίνουμε σε χαμηλή φωτιά, ανακατεύοντας, μέχρι να αραιώσει ελαφρά η μαρμελάδα.
- Λιώνουμε την Κουβερτούρα 54% Κακάο ΓΙΩΤΗΣ σε μπαιν μαρί, δηλαδή μέσα σε ανοξείδωτο μπολ, στερεωμένο στο χείλος μιας κατσαρόλας στην οποία σιγοβράζει λίγο νερό.
- Σερβίρισμα: Αλείφουμε τις κρέπες με τη μαρμελάδα. Τις διπλώνουμε στη μέση να γίνουν σαν μισοφέγγαρο και μετά άλλη μία φορά στη μέση, για να πάρουν τριγωνικό σχήμα. Τις μοιράζουμε ανά δύο ή τρεις σε πιάτα, με τρόπο που να μισοσκεπάζει η μία την άλλη, ώστε να μοιάζουν με χριστουγεννιάτικο δέντρο.
- Με ένα κουτάλι περιχύνουμε με όση σοκολάτα θέλουμε, ώστε να “στολίσουμε” τα δεντράκια και στη συνέχεια στάζουμε σταγόνες μαρμελάδας για να φτιάξουμε τις “μπάλες” του δέντρου.