Χτυπάµε µε το µίξερ τη µουστάρδα µε τους κρόκους αυγού για 1 λεπτό, µέχρι να αφρατέψουν.
Αργά, αλλά σε σταθερή ροή, προσθέτουµε το λάδι ενώ χτυπάµε. Πρέπει το µείγµα να πάρει όλο το λάδι. Θα πρέπει να έχει την πυκνότητα ενός στραγγιστού γιαουρτιού.
Τέλος, προσθέτουµε αλάτι και χυµό λεµονιού, αν χρειάζεται, ανάλογα µε την οξύτητα που θέλουµε να δώσουµε. Ανακατεύουµε, δοκιµάζουµε και, αν χρειάζεται, προσθέτουµε επιπλέον αλάτι.