Για να απομακρύνουμε τις δυσάρεστες μυρωδιές από το ψυγείο κάνουμε το εξής. Γεμίζουμε ένα φλιτζανάκι με ελληνικό καφέ και το τοποθετούμε σε ένα από τα ράφια της πόρτας. Ο ελληνικός καφές απορροφά τις μυρωδιές σαν σφουγγάρι. Αποτέλεσμα; Όταν ανοίγουμε την πόρτα του ψυγείου, δεν θα μυρίζει έντονα κάποιο φαγητό, λαχανικό ή άλλο τρόφιμο. Για καλύτερα αποτελέσματα φροντίζουμε ο καφές να έχει άρωμα δυνατό, να μην είναι ξεθυμασμένος. Αν οι μυρωδιές «επιμένουν» τοποθετούμε 2 φλιτζανάκια σε διαφορετικά σημεία του ψυγείου. Σε κάθε περίπτωση καθαρίζουμε το ψυγείο και ψάχνουμε εξονυχιστικά για υπολείμματα από υγρά ή φαγητό ή χαλασμέα τρόφιμα, που μπορεί να μας έχουν ξεφύγει και να δημιουργούν τη δυσάρεστη μυρωδιά.
ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ
Ο καφές ως «αποσμητικό» ψυγείου
Για να απομακρύνουμε τις δυσάρεστες μυρωδιές από το ψυγείο κάνουμε το εξής...
23.02.2012| Updated: 11.12.2023
Φωτογραφία: Shutterstock
![Ο καφές ως «αποσμητικό» ψυγείου](https://www.gastronomos.gr/wp-content/uploads/2012/02/o_kafes_aposmitiko_psigeiou_gastronomos-1170x658.jpg?v=1702304963)
![MHT](/wp-content/themes/vilva/images/MHT.png)