Ο Σταύρος Χρυσαφίδης σπούδασε Οικονομικά, αλλά τον κέρδισε η γαστρονομία. Θήτευσε ως μάγειρας σε εστιατόρια στο Λονδίνο, στην Ελβετία, στην Ιαπωνία, στο Παρίσι και στην Αθήνα. Σήμερα είναι σεφ και συνιδιοκτήτης του wine bar-εστιατορίου Wine is fine στο κέντρο της Αθήνας. Στο πασχαλινό τραπέζι του Γαστρονόμου στο Δέλτα του Έβρου συμμετείχε σε όλα τα μαγειρέματα της γαστρονομικής ομάδας των Nomade et Sauvage και μας έφτιαξε χαζουρλόπ, ένα σιροπιαστό κέικ που στη ζύμη περιέχει τελεμέ, ένα είδος ανάλατης φέτας που συναντάμε σε όλα τα Βαλκάνια, και αυτό προσθέτει ένα ακόμη αναπάντεχο στοιχείο στον χαρακτήρα του γλυκού. Για εντυπωσιακό σερβίρισμα, βάζουμε στο πλάι των ζεστών χοζουρλόπ από μία χοντρή φέτα τελεμέ καψαλισμένη σε σχαροτήγανο – ένα απίθανα ταιριαστό συνοδευτικό– ή μια μπάλα παγωτό καϊμάκι.
![Τυρόπιτα πολίτικη (ή σου μπουρέκ), με συνταγή από έναν μάστορα της πίτας](https://www.gastronomos.gr/wp-content/uploads/2023/11/soy-mpoyrek-gastronomos-420x560.jpg?v=1700513606)