Υπάρχουν δύο «σχολές» καζάν ντιμπί στην Πόλη: η μία είναι μια πυκνή, ελαστική, μαστιχωτή κρέμα με κοτόπουλο, που σερβίρεται είτε σκέτη, λευκή (σε αυτή την περίπτωση είναι γνωστή ως ταβούκ κιοκσού), είτε καψαλισμένη από τη μία μεριά, οπότε λέγεται καζάν ντιμπί. Η άλλη σχολή είναι μια απλή κρέμα κατσαρόλας, ένα μουχαλεμπί δηλαδή, καψαλισμένο. Ο Έλληνας σεφ του Χίλτον της Κωνσταντινούπολης, Αλέξης Ατλαμάζογλου, μας έδωσε τη δεύτερη εκδοχή.
![Εύκολο γλυκό ψυγείου με καραμέλα και πτι μπερ](https://www.gastronomos.gr/wp-content/uploads/2024/06/eykolo-glyko-psygeioy-me-karamela-kai-pti-mper_gastronomos-420x560.jpg?v=1717335108)