Ο περσικός μπακλαβάς δεν μοιάζει με κανέναν άλλο που έχετε δοκιμάσει. Η γέμισή του είναι από αμύγδαλα και είναι αρωματισμένος με ροδόνερο και μοσχολέμονο!
Για να φτιάξουμε αυθεντικό περσικό μπακλαβά, βάζουμε σε μια κατσαρόλα τη ζάχαρη, το νερό, ανακατεύουμε να διαλυθεί η ζάχαρη και βράζουμε σε δυνατή φωτιά για περίπου 5 λεπτά, μέχρι να δέσει.
Ρίχνουμε τον χυμό μοσχολέμονου και το ροδόνερο, ανακατεύουμε και αποσύρουμε από τη φωτιά.
Αν ρίξουμε στο νύχι μας μία σταγόνα από το σιρόπι, θα πρέπει να σταθεί και να μην πέσει.
Ζύμη
Στον κάδο του μίξερ ή σε ένα βαθύ μπολ ανακατεύουμε το γάλα, το ηλιέλαιο, το σιρόπι, το νερό, το ροδόνερο και το αυγό για 1-2 λεπτά, μέχρι να αναμειχθούν.
Προσθέτουμε το αλεύρι σταδιακά και ζυμώνουμε για περίπου 3-4 λεπτά, μέχρι να σχηματιστεί μια λεία ζύμη που να μην κολλάει στα χέρια μας. Μπορεί να χρειαστούμε λίγο λιγότερο ή λίγο περισσότερο αλεύρι.
Τη χωρίζουμε σε 2 ίσα μέρη, πλάθουμε σε 2 μπάλες, τυλίγουμε με μεμβράνη και αφήνουμε στην άκρη για περίπου 30 λεπτά, να «ξεκουραστεί».
Γέμιση
Σε ένα βαθύ μπολ ανακατεύουμε όλα τα υλικά για τη γέμιση.
Προθερμαίνουμε τον φούρνο στους 180° C και λαδώνουμε το ταψί.
Αλευρώνουμε μια λεία επιφάνεια και ανοίγουμε με τον πλάστη κάθε μπάλα ζύμης σε φύλλο πάχους περίπου 3-4 χλστ. και σε διάσταση λίγο μεγαλύτερη από το ταψί.
Απλώνουμε το 1 φύλλο στο ταψί, ώστε να καλύψουμε τον πυθμένα και τα τοιχώματα, και το λαδώνουμε.
Αδειάζουμε τη γέμιση και τη στρώνουμε ομοιόμορφα.
Καλύπτουμε με το δεύτερο φύλλο και γυρίζουμε προς τα μέσα τις άκρες του φύλλου της βάσης, στρίβοντάς τες με τα δάχτυλά μας ώστε να δημιουργηθεί ένα όμορφο σχήμα (σαν κορδόνι).
Πιέζουμε την επιφάνεια με τα χέρια μας ώστε να μην υπάρχουν κενά στα φύλλα και στη γέμιση του μπακλαβά και κόβουμε προσεκτικά τον μπακλαβά μέχρι κάτω, μπακλαβαδωτά.
Αλείφουμε την επιφάνεια, γενναιόδωρα, με λάδι και ψήνουμε για 30-35 λεπτά, μέχρι να ροδίσει στην επιφάνεια.
Ξεφουρνίζουμε και περιχύνουμε ομοιόμορφα τον ζεστό μπακλαβά με το κρύο σιρόπι.
Σκορπίζουμε τα φιστίκια Αιγίνης και τα ροδοπέταλα (αν βάλουμε) και τον καλύπτουμε με διάφανη μεμβράνη, ώστε να διατηρήσουμε μαλακό το φύλλο.