«Κόπτετε αυτόν εις τεμάχια κανονικά, κοκκινίζετε με ολίγον έλαιον και ολίγον βούτυρον, άλας, πιπέρι, κρεμμύδι ψιλοκομμένο, ολίγη θρούμπη ή θυμάρι και φύλλον δάφνης. Ανακατώσατε να κοκκινίσουν καλά. Προσθέσατε δύο κοχλιάρια άλευρον, ήμισυ ποτήριον μαύρου οίνου, ήμισυ ποτήριον ζωμού, ολίγα δόντια σκόρδου, και αφήσατε να βράση επί 3/4 της ώρας. Αποσύρετε έπειτα τα τεμάχια, και βάλλετε εις κατσαρόλαν, μαζή με ολίγα μανιτάρια ή 12 κρομμυδάκια και βούτυρον και κοκκινίζετε εκ νέου. Την δε πρώτην σάλτσαν περνάτε από τρυπητόν και σερβίρετε γύρω του λαγωού.» Άννης Σερουΐου, Ημερολόγιον Οικογενειακόν, Αθήνα 1900
![Τουρλού στον ταβά](https://www.gastronomos.gr/wp-content/uploads/2022/07/tourlou_ntavas-gastronomos-420x560.jpg?v=1671553840)