«Τέτοια μπουγάτσα μάς έφτιαχνε πάντα η μητέρα μου τις Κυριακές στην Πόλη, αλλά στην Ελλάδα οι περισσότεροι γνωρίζουν και προτιμούν την μπουγάτσα με κρέμα. Σε πολλά μπουγατσατζίδικα όμως θα βρείτε και τη σκέτη, η οποία αποτελείται μόνο από φύλλα και βούτυρο. Μου έχουν διηγηθεί επίσης ότι παλιά περνούσε από κάποιες γειτονιές του Πειραιά – πολύ πιθανόν και από αλλού – ένας πλανόδιος μπουγατσατζής που είχε πάντα και τα δύο είδη». Σ. Π.
![Παρφέ γιαούρτι με γλυκό βύσσινο](https://www.gastronomos.gr/wp-content/uploads/2024/07/parfe-giaourti-me-gliko-visino-gastronomos-420x560.jpg?v=1721393899)