Για τη ψαρόσουπα, αλατοπιπερώνουμε τα ψάρια και τα αφήνουμε σε σουρωτήρι, να «τραβήξουν» το αλάτι και να νοστιμίσουν, μέχρι να τα χρησιμοποιήσουμε.
Βάζουμε σε βαθιά κατσαρόλα όλα τα λαχανικά, τα κλωνάρια σέλινου και 2 λίτρα νερό, αλατοπιπερώνουμε και βράζουμε σε δυνατή φωτιά για περίπου 15 λεπτά, μέχρι να μαλακώσουν λίγο.
Προσθέτουμε τα ψάρια και συνεχίζουμε το βράσιμο για άλλα 5 λεπτά, ξαφρίζοντας ενδιάμεσα με κουτάλα.
Μετριάζουμε τη φωτιά, μισοσκεπάζουμε την κατσαρόλα και μαγειρεύουμε για περίπου άλλα 15 λεπτά (ανάλογα και με το μέγεθος των ψαριών), μέχρι να γίνουν τα ψάρια και να μαλακώσουν τα λαχανικά.
Ξεσκεπάζουμε την κατσαρόλα, δυναμώνουμε τη φωτιά, ρίχνουμε το λάδι και το χυμό λεμονιού και μαγειρεύουμε για άλλα 5 λεπτά, μέχρι να αναμειχθούν οι γεύσεις και τα αρώματα.
Βγάζουμε τα λαχανικά και τα ψάρια σε μια πιατέλα σερβιρίσματος και μοιράζουμε το ζωμό σε βαθιά πιάτα.
Καθαρίζουμε τα ψάρια, τα σερβίρουμε με τα λαχανικά και τα περιχύνουμε με λαδολέμονο.