20'
προετοιμασία
1 ώρα μαγείρεμα
Σύνολο: 1 ώρα και 20'
Διαδικασία
- Για να φτιάξουμε Mac ’n’ cheese με φυστίκια Αιγίνης και μορταδέλα, ξεκινάμε ζεσταίνοντας σε μια βαθιά κατσαρόλα, το γάλα, την κρέμα γάλακτος, τη δάφνη, το μοσχοκάρυδο και τους κόκκους πιπεριού σε χαμηλή φωτιά για περίπου 20 λεπτά, μέχρι το μείγμα να αχνίσει και να ετοιμάζεται να κοχλάσει.
- Τραβάμε αμέσως την κατσαρόλα από τη φωτιά και αφήνουμε κατά μέρος.
- Σε άλλη, επίσης βαθιά, κατσαρόλα λιώνουμε το βούτυρο σε μέτρια φωτιά. Προσθέτουμε πασπαλιστά το αλεύρι, ανακατεύουμε με το σύρμα και το αφήνουμε να «ψηθεί» για περίπου 1 1⁄2 λεπτό, μέχρι να ξανθύνει λίγο.
- Προσθέτουμε το μείγμα του γάλακτος σε δόσεις, χτυπώντας συνεχώς με το σύρμα, μέχρι να ενσωματωθεί στο μείγμα, να διαλυθούν τυχόν κομπαλάκια και να φτιάξουμε μια εντελώς λεία κρέμα.
- Συνεχίζουμε το μαγείρεμα ανακατεύοντας με το σύρμα πολύ συχνά, μέχρι να πάρει βράση.
- Χαμηλώνουμε τη φωτιά και προσθέτουμε το τσένταρ σε δόσεις, ανακατεύοντας ασταμάτητα, μέχρι κάθε δόση να λιώσει εντελώς πριν προσθέσουμε την επόμενη.
- Με τον ίδιο τρόπο ρίχνουμε τη μαλακή φέτα και τέλος την παρμεζάνα, πάντα σε δόσεις που ανακατεύουμε ασταμάτητα μέχρι να λιώσουν.
- Αποσύρουμε από τη φωτιά, προσθέτουμε τη μουστάρδα, το μετρημένο αλάτι, το λευκό πιπέρι και 40 γρ. από τα φυστίκια και ανακατεύουμε.
- Προθερμαίνουμε τον φούρνο στους 200°C.
- Σε άλλη κατσαρόλα βράζουμε τις «αχηβάδες» σε άφθονο αλατισμένο νερό που κοχλάζει για 3 λεπτά λιγότερο από τον χρόνο που αναγράφεται στη συσκευασία τους. Τις στραγγίζουμε και τις ρίχνουμε στην κατσαρόλα με τη σάλτσα.
- Ανακατεύουμε καλά και αδειάζουμε το όλον σε ένα ταψί με διαστάσεις 20 x 30 εκ.
- Ψήνουμε για περίπου 20 λεπτά, μέχρι να ροδίσει η επιφάνεια του φαγητού.
- Ξεφουρνίζουμε, απλώνουμε τις φέτες μορταδέλας σε όλη την επιφάνεια και σκορπίζουμε από πάνω τα υπόλοιπα φυστίκια Αιγίνης. Σερβίρουμε αμέσως.
Η συνταγή πρωτοδημοσιεύτηκε στο περιοδικό Γαστρονόμος, τεύχος 207.