πιπεριές Φλωρίνης μαγειρεμένες με ολίγον κιμά, εξ ου και «πάπρικα με κιμά» και όχι «κιμάς με πάπρικα». Αν κόψουμε τις πιπεριές σε μεγάλα κομμάτια, το φαγητό τρώγεται χωρίς κάποιο συνοδευτικό. Αν τις ψιλοκόψουμε, το σερβίρουμε ως σάλτσα για μακαρόνια ή πουρέ.
«Πάπρικα με κιμά» είναι το αρχικό όνομα αυτής της συνταγής που προέρχεται από το βιβλίο της κ. Ιωάννας Πιτόσκα «Βαλκανική κουζίνα». Πρόκειται για![Πάπρικα με κιμά](https://www.gastronomos.gr/wp-content/uploads/2024/01/paprika-me-kima_gastronomos-420x560.jpg?v=1706547518)