2 ώρες
προετοιμασία
Σύνολο: 2 ώρες
Διαδικασία
- Για το συκαλάκι γλυκό του κουταλιού, ξεκινάμε βάζοντας να ζεσταθεί άφθονο νερό στην πιο μεγάλη μας κατσαρόλα και όταν κοχλάσει, ρίχνουμε τα συκαλάκια.
- Βράζουμε για 5-6 λεπτά, μετρώντας τον χρόνο από όταν ξαναβράσει το νερό. Τα στραγγίζουμε, πετάμε το νερό και επαναλαμβάνουμε τη διαδικασία άλλη μία φορά.
- Τα στραγγίζουμε και τα στύβουμε ανά τρία-τέσσερα στις παλάμες μας, για να φύγει το νερό που απορρόφησαν.
- Δεν ανησυχούμε αν «τσαλακωθούν» και χάσουν το σχήμα τους, γιατί θα το ανακτήσουν όταν τα ρίξουμε αργότερα στο σιρόπι.
- Πλένουμε καλά την κατσαρόλα και ρίχνουμε εκεί το μετρημένο νερό και τη ζάχαρη.
- Ζεσταίνουμε μέχρι να κοχλάσουν και βράζουμε σε μέτρια προς χαμηλή φωτιά για 15 λεπτά, μέχρι το σιρόπι να πάρει πολύ απαλό ξανθό χρώμα.
- Ρίχνουμε τα συκαλάκια και το ξινό και βράζουμε για περίπου 20 λεπτά, μέχρι να δέσει το σιρόπι στον βαθμό που θέλουμε – οι περισσότεροι προτιμούν κάπως αραιό το σιρόπι. Λίγο πριν αποσύρουμε από τη φωτιά, ρίχνουμε τα σποράκια βανίλιας και βράζουμε για 2-3 λεπτά ακόμα, ανακατεύοντας απαλά για να μη διαλυθούν τα σύκα.
- Αποσύρουμε από τη φωτιά και γεμίζουμε αμέσως αποστειρωμένα βαζάκια, που τα κλείνουμε ερμητικά και τα αφήνουμε αναποδογυρισμένα μέχρι το γλυκό να κρυώσει.
Η συνταγή πρωτοδημοσιεύτηκε στο περιοδικό Γαστρονόμος, τεύχος 218.