10'
προετοιμασία
5' ψήσιμο
Σύνολο: 15'
Διαδικασία
- Για να ετοιμάσουμε το σάντουιτς με ταλιάτα από flat iron, πέστο βασιλικού και παρμεζάνα ξεκινάμε ετοιμάζοντας δυνατή θράκα (το χέρι μας να αντέχει για 2-3 δευτερόλεπτα σε απόσταση 10 εκ. από τη σχάρα, την οποία έχουμε στο χαμηλότερο σημείο πάνω από τη θράκα – ρυθμίζουμε και ελέγχουμε αναλόγως και την ψησταριά υγραερίου).
- Σκουπίζουμε σχολαστικά τις μπριζόλες για να απομακρύνουμε τυχόν υγρασία, τις αλείφουμε με το ελαιόλαδο και τις αλατοπιπερώνουμε και από τις δύο πλευρές.
- Τις ψήνουμε για περίπου 2 λεπτά από κάθε πλευρά, για medium ψήσιμο (ή 1-2 λεπτά επιπλέον για περισσότερο ψημένες, αν και δεν το προτείνουμε, γιατί θα στεγνώσουν).
- Τις αφήνουμε να ξεκουραστούν σε ξύλο κοπής και στη συνέχεια τις κόβουμε σε λεπτές φέτες κάθετα προς τις ίνες του κρέατος (tagliata).
- Κόβουμε τις φραντζόλες κατά μήκος στη μέση και τις ζεσταίνουμε στη σχάρα για λίγα λεπτά.
- Αλείφουμε και τις 4 κομμένες πλευρές με το πέστο.
- Στα δύο κάτω κομμάτια μοιράζουμε τα φύλλα ρόκας και τις πιπεριές και πάνω βάζουμε τις φέτες κρέατος.
- Τρίβουμε την παρμεζάνα από την ψιλή πλευρά του τρίφτη απευθείας πάνω στο κρέας, αλατοπιπερώνουμε και σκεπάζουμε με δύο πάνω κομμάτια από τις φραντζόλες.
- Κόβουμε κάθε φραντζόλα στα 3, ώστε να έχουμε 6 σάντουιτς, και σερβίρουμε αμέσως.
Η συνταγή πρωτοδημοσιεύτηκε στο περιοδικό Γαστρονόμος, τεύχος 206.