Η Εύη Κυρίτση, Μικρασιάτισσα στην καταγωγή με μάνα Πηλιορείτισσα από την Τσαγκαράδα, μας ετοίμασε το διάσημο φαγητό, κληρονομιά του Βόλου από το Πήλιο. Η μαγείρισσα και η παρέα της το συνοδεύουν με φέτα, ελιές και το καλύτερο ζυμωτό ψωμί της πόλης, για να μη μείνει η σαλτσούλα.
15'
προετοιμασία
35' μαγείρεμα
Σύνολο: 50'
Υλικά
Μερίδες: 6
Διαδικασία
Σε ένα βαθύ τηγάνι ρίχνουμε τόσο λάδι ώστε να καλύψει το 1/3 του σκεύους και το ζεσταίνουμε σε δυνατή φωτιά.
Τηγανίζουμε τις μελιτζάνες και τις πιπεριές για περίπου3-4 λεπτά, μέχρι να ροδίσουν από όλες τις πλευρές (αν χρειαστεί, σε δόσεις).
Βγάζουμε με τρυπητή κουτάλα και μεταφέρουμε σε μια φαρδιά και ρηχή κατσαρόλα μαζί με όσα λάδια πάρουμε από το τηγάνι, γιατί δεν θα προσθέσουμε άλλο λάδι στο μαγείρεμα.
Προσθέτουμε στο σκεύος το λουκάνικο, τις ντομάτες και όλα τα υπόλοιπα υλικά.
Προσθέτουμε και περίπου 1 ποτήρι νερό και, χωρίς να ανακατέψουμε το φαγητό, κλείνουμε με το καπάκι και σιγομαγειρεύουμε σε μέτρια προς χαμηλή φωτιά για 20 με 25 λεπτά.
Δεν ανακατεύουμε καθόλου με κουτάλα, για να μη λιώσουν τα λαχανικά, παρά μόνο σείουμε ελαφρώς την κατσαρόλα αν θέλουμε να ανακατευτούν.