Η Σεβγή Τσολάκ Αλή είναι Ελληνίδα μουσουλμάνα από τη Ρούσσα Σουφλίου και μετά από σπουδές μαγειρικής για δύο χρόνια εργάζεται στο εστιατόριο Αλμύρα στα Δίκελλα Αλεξανδρούπολης. Η Σεβγή ανήκει στη νέα γενιά Πομάκων που ξεπέρασε το εμπόδιο της γλώσσας – αν και δύσκολα και χωρίς ουσιαστική στήριξη από το ελληνικό κράτος–, έμαθε τα ελληνικά, τα οποία εύχεται να ξεκινούσαν να τα μάθαιναν στο σχολείο ήδη από το Δημοτικό, και έχει ανοίξει τα δικά της φτερά. Το ταρατόρ που επέλεξε να ετοιμάσει για το πασχαλινό τραπέζι που στήσαμε στο Δέλτα του Έβρου, είναι μια συνταγή που έμαθε από τη μητέρα της Χαφιζέ και τη γιαγιά της Χατζιτζέ και τρώγεται κάθε στιγμή της ημέρας και όλο τον χρόνο, ιδιαίτερα όμως την άνοιξη, με το φρέσκο γιαούρτι.
![Η θερινή πράσινη (ωμά κολοκύθια, αβοκάντο και αγγούρι)](https://www.gastronomos.gr/wp-content/uploads/2024/06/i-therini-prasini-oma-kolokythia-avokanto-kai-aggoyri-gastronomos-420x560.jpg?v=1719401755)