Υλικά
Μερίδες: 4
Για τις βάφλες
Για την κρέμα γαλακτομπούρεκου
Για το σιρόπι μελιού
Για το σερβίρισμα (προαιρετικά)
Διαδικασία
Βάφλες
- Για να φτιάξουμε την «τούρτα» από βάφλες με κρέμα γαλακτομπούρεκο και σιρόπι μελιού, ξεκινάμε και σε ένα μπολ ανακατεύουμε το αλεύρι, 1 κουτ. σούπας από τη ζάχαρη, το μπέικιν πάουντερ, το αλάτι, το γάλα και το βούτυρο.
- Σε άλλο μπολ χτυπάμε με το μίξερ χειρός τα αυγά με την υπόλοιπη ζάχαρη μέχρι να φουσκώσουν και να πάρουν απαλό υποκίτρινο χρώμα. Προσθέτουμε το εκχύλισμα βανίλιας και ανακατεύουμε.
- Αδειάζουμε το μείγμα αυγών στο μπολ με το αλεύρι και ανακατεύουμε με ελαστική σπάτουλα, μέχρι να φτιάξουμε ένα λείο, ομοιογενές μείγμα. Το αφήνουμε να ξεκουραστεί για 5 λεπτά.
- Προθερμαίνουμε τη βαφλιέρα σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή και την αλείφουμε ελάχιστα με λάδι ή την ψεκάζουμε με λιπαρή ουσία.
- Ρίχνουμε στην καυτή βαφλιέρα το 1/3 του μείγματος που ετοιμάσαμε και ψήνουμε σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή.
- Συνεχίζουμε με το υπόλοιπο μείγμα, φτιάχνοντας συνολικά 3 βάφλες. Τις αφήνουμε κατά μέρος.
Κρέμα γαλακτομπούρεκου
- Σε μια μικρή κατσαρόλα, εκτός φωτιάς, ρίχνουμε το γάλα, τη ζάχαρη, το ξύσμα και το σιμιγδάλι και ανακατεύουμε καλά με το σύρμα, μέχρι να ενωθούν τα υλικά.
- Τοποθετούμε την κατσαρόλα σε μέτρια φωτιά και ζεσταίνουμε το μείγμα, ανακατεύοντας συνεχώς για να διαλυθούν τυχόν σβόλοι, μέχρι η κρέμα να αρχίσει να κοχλάζει και να πήζει.
- Αποσύρουμε από τη φωτιά και ανακατεύουμε κάθε 2-3 λεπτά, προσθέτοντας κάθε φορά και από λίγο βούτυρο, μέχρι να το ρίξουμε όλο και να λιώσει.
- Αφήνουμε την κρέμα να κρυώσει λίγο.
Σιρόπι μελιού
- Σε ένα κατσαρολάκι βάζουμε όλα τα υλικά και τα βράζουμε σε δυνατή φωτιά για 1-2 λεπτά, από τη στιγμή που θα ξεκινήσει ο βρασμός, μέχρι η ζάχαρη να λιώσει τελείως.
- Αποσύρουμε από τη φωτιά, ξαφρίζουμε και αφήνουμε το σιρόπι να κρυώσει τελείως.
Συναρμολόγηση
- Σε μια στρογγυλή πιατέλα βάζουμε τη μία βάφλα και την περιχύνουμε με σιρόπι, μέχρι να βραχεί καλά. Από πάνω απλώνουμε τη μισή κρέμα γαλακτομπούρεκου και ισιώνουμε την επιφάνεια με σπάτουλα.
- Σκεπάζουμε με τη δεύτερη βάφλα, την οποία ραντίζουμε επίσης με σιρόπι μελιού, μέχρι να βραχεί καλά. Την καλύπτουμε με την υπόλοιπη κρέμα γαλακτομπούρεκου και ισιώνουμε την επιφάνεια.
- Τέλος, σκεπάζουμε με την τρίτη βάφλα, επίσης ραντισμένη με σιρόπι μελιού, αυτή τη φορά πιο ελαφρά, για να παραμείνει κάπως τραγανή.
- Αν θέλουμε, διακοσμούμε με φρούτα εποχής και ραντίζουμε με μέλι.
- Σερβίρουμε αμέσως.
Η συνταγή πρωτοδημοσιεύτηκε στο περιοδικό Ζάχαρη & Αλεύρι, τεύχος 49.