Υλικά
Μερίδες: 12-14
Για τον χαλβά βανίλιας
Για τον χαλβά με φράουλα
Για τον χαλβά με σοκολάτα
Για το γλάσο σοκολάτας
Διαδικασία
Χαλβάς βανίλιας
- Για να ετοιμάσουμε την τούρτα τριλογία χαλβά σε μια μέτρια κατσαρόλα βάζουμε το νερό με τη ζάχαρη και τα αφήνουμε να πάρουν μία βράση σε μέτρια φωτιά.
- Μόλις ξεκινήσει να κοχλάζει το σιρόπι, μετράμε 4-5 λεπτά και αποσύρουμε.
- Το διατηρούμε ζεστό.
- Σε μια μεγάλη κατσαρόλα με βαρύ πάτο βάζουμε το ελαιόλαδο και το σιμιγδάλι και τα ζεσταίνουμε σε μέτρια προς δυνατή φωτιά, ανακατεύοντας διαρκώς με μια ξύλινη κουτάλα.
- Το καβουρδίζουμε με αυτόν τον τρόπο για 5-6 λεπτά ή μέχρι να δούμε ότι παίρνει ένα σκούρο χρυσαφί χρώμα.
- Αποσύρουμε την κατσαρόλα από τη φωτιά και προσθέτουμε σταδιακά το σιρόπι ανακατεύοντας.
- Βάζουμε ξανά την κατσαρόλα σε χαμηλή φωτιά και ανακατεύουμε μέχρι να δέσει ο χαλβάς μέχρι που, όταν σέρνουμε την κουτάλα στην κατσαρόλα, να αφήνει δρόμο. Στο τέλος, ρίχνουμε το εκχύλισμα βανίλιας.
- Σε ένα τσέρκι με διάμετρο 20 εκ. και ύψος 7 εκ. ή σε μια μεγάλη βαθιά φόρμα του κέικ που έχουμε λαδώσει, στρώνουμε τον χαλβά σε πάχος 2-3 εκ. ή μέχρι να καλύψει το 1/3 της φόρμας και ισιώνουμε την επιφάνειά του (ανάλογα με τη φόρμα, ίσως περισσέψει χαλβάς, γιατί πρέπει να εξασφαλίσουμε ότι θα μείνει χώρος και για τις άλλες γεύσεις – όσο περισσέψει τον φορμάρουμε σε ατομικά φορμάκια ή σε μπολάκια).
Χαλβάς με φράουλα
- Έτοιμάζουμε ξανά ένα σιρόπι στην ίδια κατσαρόλα που κάναμε και το προηγούμενο, μόνο που τώρα, εκτός από το νερό και τη ζάχαρη, ρίχνουμε μαζί και τον πολτό φράουλας.
- Αφήνουμε να βράσει για 4-5 λεπτά από όταν ξεκινήσει ο βρασμός και το αποσύρουμε.
- Σε μια μεγάλη κατσαρόλα με βαρύ πάτο καβουρδίζουμε το σιμιγδάλι στο λάδι όπως και προηγουμένως, δηλαδή για 5-6 λεπτά ή μέχρι να πάρει σκούρο χρυσαφί χρώμα.
- Αποσύρουμε την κατσαρόλα από τη φωτιά και προσθέτουμε σταδιακά το σιρόπι ανακατεύοντας.
- Βάζουμε ξανά την κατσαρόλα σε χαμηλή φωτιά και συνεχίζουμε το ανακάτεμα με μια ξύλινη κουτάλα μέχρι να δέσει ο χαλβάς.
- Στρώνουμε τον χαλβά φράουλας στη φόρμα, πάνω από τον χαλβά βανίλιας σε πάχος 2-3 εκ., έτσι που να καλυφθούν περίπου τα 2/3 της φόρμας (όσο περισσέψει το βάζουμε σε φορμάκια). Ισιώνουμε την επιφάνειά του.
Χαλβάς με σοκολάτα
- Φτιάχνουμε ξανά ένα σιρόπι με τον ίδιο τρόπο που κάναμε και για τον χαλβά βανίλιας.
- Σε μεγάλη κατσαρόλα καβουρδίζουμε το σιμιγδάλι και ετοιμάζουμε τον χαλβά προσθέτοντας και το σιρόπι, όπως προηγουμένως.
- Αφού δέσει ο χαλβάς, τον αποσύρουμε, προσθέτουμε τη λιωμένη σοκολάτα και ανακατεύουμε ώστε να γίνει όλο το μείγμα σοκολατί.
- Στρώνουμε τον σοκολατένιο χαλβά πάνω από τον χαλβά φράουλας σε πάχος 2-3 εκ. γεμίζοντας τη φόρμα.
- Αφήνουμε στο ψυγείο για τουλάχιστον 1 ώρα να παγώσει η τούρτα.
Γλάσο σοκολάτας
- Τεμαχίζουμε τη σοκολάτα και τη λιώνουμε μαζί με το ελαιόλαδο σε μπεν μαρί (δηλαδή σε ανοξείδωτο σκεύος που έχουμε στερεώσει πάνω σε μια κατσαρόλα με νερό που βράζει – προσοχή, το μπολ να μην ακουμπάει στο νερό).
- Όση ώρα λιώνει, την ανακατεύουμε. Αποσύρουμε και αφήνουμε να κρυώσει μέχρι να αρχίσει να πήζει και περιχύνουμε τον χαλβά, αφού τον ξεφορμάρουμε.
Η συνταγή πρωτοδημοσιεύτηκε στο περιοδικό Γαστρονόμος, τεύχος 217.