Το κορν μπιφ είναι απλώς… ο καβουρμάς της Αμερικής, Νότιας και Βόρειας. Με άλλα λόγια είναι κομμάτια βοδινού σιγοβρασμένα για πολλές ώρες σε άλμη, μαζί με μπαχαρικά («corned» σημαίνει «συντηρημένο σε άλμη»), με αποτέλεσμα ένα μείγμα σαν ψιλοαλεσμένος κιμάς, νοστιμότατο και εύκολο στο μαγείρεμα. Μεζές ξενόφερτος, των ναυτικών και των στρατιωτών, μαγειρευόταν κυρίως με αυγά στο τηγάνι ή καταναλωνόταν κατευθείαν από την κονσέρβα. Αργεντίνοι και Βραζιλιάνοι φημίζονται για τα κορν μπιφ τους, χάρη στις κρεατοπαραγωγικές ράτσες βοοειδών που εκτρέφουν στις απέραντες πάμπες τους, και εξάγουν αυτή τη λιχουδιά σε κονσέρβα σε όλο τον κόσμο.
![Τουρλού στον ταβά](https://www.gastronomos.gr/wp-content/uploads/2022/07/tourlou_ntavas-gastronomos-420x560.jpg?v=1671553840)