Τα αρχικά ΑNZAC σημαίνουν Australian & New Zealand Army Corps. Αν και τα μπισκότα αυτά βασίζονται σε παλιά σκωτσέζικη συνταγή για βουτήματα βρώμης, καθιερώθηκαν στη διάρκεια του Α΄ Παγκόσμιου Πολέμου, όταν τα έφτιαχναν οι Αυστραλέζες για τους άντρες που έφευγαν για τα μέτωπα της Ευρώπης. Σκληρά και ανθεκτικά στην υγρασία και στις αλλοιώσεις, τα μπισκότα άντεχαν στα θαλασσινά ταξίδια των στρατιωτών και έγιναν το «γευστικό» σήμα κατατεθέν της Αυστραλίας. Σήμερα, με την ονομασία και τη συνταγή τους προστατευμένα με ειδική νομοθεσία, τιμώνται ιδιαίτερα και από κατασκηνωτές, εκδρομείς και ταξιδιώτες, αφού τα ΑNZAC τα βγάζουν πέρα σε κάθε δοκιμασία και είναι πολύ χορταστικά.
![Buns με καρδάμωμο, με συνταγή από την Kora](https://www.gastronomos.gr/wp-content/uploads/2023/11/buns-me-kardamomo-gastronomos-420x560.jpg?v=1700512539)