Η Σεβγή Τσολάκ Αλή, που μαγείρεψε το λεμονάτο κατσικάκι για το πασχαλινό τραπέζι του Γαστρονόμου στο Δέλτα του Έβρου είναι Ελληνίδα μουσουλμάνα από τη Ρούσσα Σουφλίου και μετά από σπουδές μαγειρικής για δύο χρόνια εργάζεται στο εστιατόριο Αλμύρα στα Δίκελλα Αλεξανδρούπολης. Η Σεβγή ανήκει στη νέα γενιά Πομάκων που ξεπέρασε το εμπόδιο της γλώσσας – αν και δύσκολα και χωρίς ουσιαστική στήριξη από το ελληνικό κράτος–, έμαθε τα ελληνικά, τα οποία εύχεται να ξεκινούσαν να τα μάθαιναν στο σχολείο ήδη από το Δημοτικό, και έχει ανοίξει τα δικά της φτερά.
![Κατσικάκι κατσαρόλας με κολοκυθάκια από τη Μύκονο](https://www.gastronomos.gr/wp-content/uploads/2024/07/katsikaki-katsarolas-me-kolokythakia-gastronomos-420x560.jpg?v=1720103441)