Τα φριαριέλι ή ραπίνι, ή broccoli raab, ή broccoli rabe είναι πικρά χόρτα με γεύση που θυμίζει κάπως το μπροκολίνι και τις τρυφερές κορυφές της βρούβας. Λέγεται ότι το όνομά του προκύπτει από τη ναπολιτάνικη λέξη «friere», που σημαίνει «τηγανίζω» και υποδεικνύει τον τρόπο μαγειρέματός του στο τηγάνι. Είναι πολύ δημοφιλές στις κουζίνες της νότιας Ιταλίας, με τη συγκεκριμένη συνταγή με λουκάνικα να αποτελεί ένα από τα πιο τυπικά ναπολιτάνικα φαγητά. Μάλιστα σε αρκετές πιτσαρίες (όπως στο 50 Kalo) χρησιμοποιούν αυτό ακριβώς το φαγητό σαν τόπινγκ της πίτσας. Είναι σχεδόν απίθανο να τα βρούμε στην ελληνική αγορά, οπότε μπορούμε να τα αντικαταστήσουμε με μπροκολίνι ή, ακόμα καλύτερα, για ένα πιο πιστό γευστικά αποτέλεσμα, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μισή ποσότητα μπροκολίνι ή βρούβες και μισή ποσότητα πικρά ραδίκια ή σταμναγκάθι. Την αυθεντική συνταγή μάς ετοίμασε η κ. Assunta Panico.
![Μίνι κις με λουκάνικο τσορίθο και γραβιέρα](https://www.gastronomos.gr/wp-content/uploads/2024/06/mini-kis-me-loykaniko-tsoritho-kai-graviera-gastronomos-420x560.jpg?v=1718106082)