Τι ήταν πιο νόστιμο, το μπράουνι ή οι ζαχαροπλάστισσες; Εύλογη απορία με τόσο όμορφα κορίτσια, την Όλγα Στεφανίδου και την Κλειώ Πατηνιώτη, δύο αχώριστες φίλες και μέλλουσες κουμπάρες, που μας γλύκαναν με έναν σοκολατένιο δυναμίτη.
![Παρφέ γιαούρτι με γλυκό βύσσινο](https://www.gastronomos.gr/wp-content/uploads/2024/07/parfe-giaourti-me-gliko-visino-gastronomos-420x560.jpg?v=1721393899)
Τι ήταν πιο νόστιμο, το μπράουνι ή οι ζαχαροπλάστισσες; Εύλογη απορία με τόσο όμορφα κορίτσια, την Όλγα Στεφανίδου και την Κλειώ Πατηνιώτη, δύο αχώριστες φίλες και μέλλουσες κουμπάρες, που μας γλύκαναν με έναν σοκολατένιο δυναμίτη.
Αν δεν το καταναλώσουμε όσο είναι ζεστό, το διατηρούμε εκτός ψυγείου για να μην πετρώσουν οι καραμέλες. Ιδανικά, πριν από το σερβίρισμα, το ξαναζεσταίνουμε είτε στα μικροκύματα είτε σε συμβατικό φούρνο, για να λιώσουν ξανά οι καραμελίτσες. Ακόμα κι αν η Όλγα δεν είναι απολύτως σύμφωνη, μπορούμε, αν προτιμάμε, να αντικαταστήσουμε τις καραμελίτσες με αντίστοιχη ποσότητα σε ξηρούς καρπούς ή σε κομματάκια σοκολάτας. Αλευρώνοντας τις καραμέλες, εμποδίζουμε να πέσουν στον πάτο. Το ίδιο μπορούμε να κάνουμε όταν προσθέτουμε κομματάκια σοκολάτας ή σταφίδες σε κέικ.
Η συνταγή πρωτοδημοσιεύτηκε στο περιοδικό Ζάχαρη & Αλεύρι, τεύχος 28.