Η Εβελίνα Ζαϊμίδη, απο το ζαχαροπλαστείο Θ.Ε.Κ.Α., προτείνει ένα δροσερό γλύκισμα στο ποτήρι, με κρέμα σαν μπαβαρουάζ, με άρωμα από φυσική βανίλια και επικάλυψη από αφράτη κρέμα σμέουρου. Εναλλακτικά χρησιμοποιούμε όποιο άλλο φρούτο θέλουμε, π.χ. φράουλες, βατόμουρα ή ροδάκινα. Αν θέλουμε, ανάμεσα στις δύο στρώσεις μπορούμε να απλώσουμε μία στρώση από θρυμματισμένα μπισκότα της αρεσκείας μας.
(Δείτε τη δοσολογία των υλικών της συνταγής και την εκτέλεση συνοπτικά προς το τέλος του άρθρου)
![]() ![]() |
![]() ![]() |
Για την κρέμα βανίλια, μουσκεύουμε τα φύλλα ζελατίνης σε ένα μπολ με κρύο νερό, μέχρι να μαλακώσουν. Παράλληλα, σε μια κατσαρόλα ζεσταίνουμε το γάλα, τα 125 γρ. κρέμα γάλακτος, τη μισή ζάχαρη και τα σποράκια της βανίλιας, μέχρι το μείγμα να κάψει αλλά να μη φουσκώσει.
![]() ![]() |
![]() ![]() |
Στο μεταξύ, σε ένα μπολ ανακατεύουμε καλά με το σύρμα τους κρόκους με την υπόλοιπη ζάχαρη. Μόλις το μείγμα της κατσαρόλας κάψει, αποσύρουμε, ρίχνουμε μια μικρή ποσότητα στο μπολ με τους κρόκους και ανακατεύουμε έντονα με το σύρμα.
![]() ![]() |
![]() ![]() |
Αδειάζουμε το μείγμα των κρόκων στην κατσαρόλα, τη βάζουμε πάλι στο μάτι της κουζίνας και συνεχίζουμε το ανακάτεμα σε μέτρια φωτιά, μέχρι να δέσει κάπως η κρέμα μας. Προσέχουμε να μην παρακάψει, γιατί θα «κόψει» και οι κρόκοι θα ψηθούν και θα γίνουν σαν ομελέτα. (Ένα θερμόμετρο ζαχαροπλαστικής μάς δίνει μεγαλύτερο έλεγχο και δεν ανησυχούμε για ατυχήματα: απλώς αποσύρουμε την κρέμα μόλις η θερμοκρασία της φτάσει τους 82-84°C.) Αδειάζουμε την κρέμα σε ένα άλλο μπολ (για να σταματήσει να ζεσταίνεται) και αφήνουμε για 1-2 λεπτά. Στύβουμε τις μαλακωμένες ζελατίνες και τις ρίχνουμε στην κρέμα. Ανακατεύουμε καλά και αφήνουμε την κρέμα να γίνει χλιαρή τόσο ώστε να τη νιώθουμε ζεστή στα χείλη.
![]() ![]() |
![]() ![]() |
Προσθέτουμε τη χτυπημένη κρέμα γάλακτος και ανακατεύουμε καλά. Μοιράζουμε την κρέμα σε 6 ποτήρια της αρεσκείας μας και τα βάζουμε στην κατάψυξη για 30 λεπτά, μέχρι να ετοιμάσουμε την κρέμα σμέουρο.
![]() ![]() |
![]() ![]() |
Για την κρέμα σμέουρα, μουλιάζουμε τις ζελατίνες σε ένα μπολ με κρύο νερό. Σε μέτρια κατσαρόλα ζεσταίνουμε τον πουρέ φρούτου με τη ζάχαρη, μέχρι να νιώθουμε το μείγμα αρκετά ζεστό στα χείλη. Αποσύρουμε από τη φωτιά, στύβουμε τις ζελατίνες και τις ρίχνουμε στην κατσαρόλα. Ανακατεύουμε καλά. Αφήνουμε το μείγμα να γίνει χλιαρό, προσθέτουμε τη χτυπημένη κρέμα γάλακτος και ανακατεύουμε καλά.
![]() ![]() |
![]() ![]() |
Βγάζουμε από την κατάψυξη τα ποτήρια με την κρέμα βανίλια και τα απογεμίζουμε με την κρέμα σμέουρο, αφήνοντας ένα μικρό περιθώριο περίπου 1 εκ. από το χείλος. Βάζουμε τα ποτήρια στην κατάψυξη για 15-20 λεπτά (ή στο ψυγείο για 40 λεπτά), μέχρι να σφίξουν οι κρέμες. Διακοσμούμε με φρέσκα σμέουρα (ή όποιο άλλο φρούτο θέλουμε) και σερβίρουμε την διπλή κρέμα βανίλια – σμέουρο σε ποτήρι.