Η Σοφία Χάσικου κατάγεται από τη Σμύρνη και τα Βουρλά. Οι πρόγονοί της ήρθαν στην Ελλάδα σε δύο κύματα, με τον πρώτο διωγμό του ’14 και στη συνέχεια το ’22. Η ίδια θυμάται τον παππού της να ξετρελαίνεται για το ρετσέλι που συνόδευε τον καφέ του μετά το φαγητό και το θεωρούσε σπουδαία απόλαυση – και δεν ήταν φυσικά ο μόνος. Φτιάχνεται με μούστο (στην εποχή του) «κομμένο», που τον βρίσκουμε σε κάβες, παντοπωλεία και οινοποιεία και μπορούμε να τον διατηρήσουμε για σχεδόν έναν χρόνο στην κατάψυξη, σε μπουκάλια. Αν δεν έχουμε διατηρημένο μούστο, φτιάχνουμε το ρετσέλι με πετιμέζι αραιωμένο με νερό.
![Κυδώνια στον φούρνο γεμιστά με μήλα και αρωματισμένα με κανέλα και ανθόνερο](https://www.gastronomos.gr/wp-content/uploads/2024/04/kydo-nia-ston-foy-rno-gemista-me-mi-la-kai-aromatisme-na-me-kane-la-kai-anthonero-gastronomos-420x560.jpg?v=1712765340)