Τα ορεκιέτε (orecchiette) είναι παραδοσιακά ζυμαρικ;a της Απουλίας με κοίλο σχήμα – το όνομά τους σημαίνει «αυτάκια» κι όντως έτσι μοιάζουν. Είναι ιδανικά για αυτή τη συνταγή, μπορείτε όμως να χρησιμοποιήσετε όποια άλλα μικρόσχημα ζυμαρικά θέλετε.
![Λαβράκια στο γκριλ με λεμονάτη σάλτσα](https://www.gastronomos.gr/wp-content/uploads/2024/07/lavrakia-sto-gril-me-lemonati-saltsa-gastronomos-420x560.jpg?v=1720448969)
Τα ορεκιέτε (orecchiette) είναι παραδοσιακά ζυμαρικ;a της Απουλίας με κοίλο σχήμα – το όνομά τους σημαίνει «αυτάκια» κι όντως έτσι μοιάζουν. Είναι ιδανικά για αυτή τη συνταγή, μπορείτε όμως να χρησιμοποιήσετε όποια άλλα μικρόσχημα ζυμαρικά θέλετε.
Ανοίγουμε Sauvignon blanc και Μαλαγουζιές.
Η συνταγή πρωτοδημοσιεύτηκε στο περιοδικό Γαστρονόμος, τεύχος 219.