«Τη φτιάχνει με κρεμμύδι, άνηθο, ξεραμένο λαδόψωμο και τη χτυπάει στο μίξερ χειρός. Επειδή εμείς Καθαρά Δευτέρα ποτέ δεν κάναμε λόγω του μαγαζιού, η μαμά μου έφτιαχνε μπόλικη ταραμοσαλάτα και τη μοίραζε, όπως και άλλες κυρίες, στις φίλες της. Στα πικνίκ της είχε κάθε οικογένεια από κάμποσα τάπερ με ταραμοσαλάτα, από την τάδε κι από τη δείνα, και πάντα, μα πάντα, το τάπερ της Μαριωρής μας ήταν αυτό που άδειαζε πρώτο», διηγείται ο γιος της, Γιώργος Λυκούρης, υπεύθυνος πλέον του εστιατορίου Σκοτάδης. Ακόμα και σήμερα τη σερβίρουν στο μαγαζί και μάλιστα, όταν κάποιος παραγγέλνει ταραμοσαλάτα, του πάνε δύο μερίδες μισές. Η μία είναι της Μαριωρής και η άλλη είναι μια κρεμώδης που κάνουν οι μάγειρες στην κουζίνα.
![Εντσιλάδας με τυρί και σάλτσα τσίλι](https://www.gastronomos.gr/wp-content/uploads/2024/07/entsiladas-me-tyri-kai-saltsa-tsili_gastronomos-1-420x560.jpg?v=1720348020)