Παραδοσιακή κερκυραϊκή μαγειρίτσα με συκωταριά και μάραθο. Δεν μοιάζει τόσο με σούπα όσο με ζουμερό… μαγειρευτό. Μια ωραία εναλλακτική πρόταση για τη μαγειρίτσα του Μεγάλου Σαββάτου.
Για την συνταγή τσιλιχούρδα ξεκινάμε ζεσταίνοντας σε μια φαρδιά κατσαρόλα το λάδι σε μέτρια φωτιά και σοτάρουμε τα εντόσθια για περίπου 8 - 10 λεπτά, μέχρι να ροδίσουν και να πιουν τα υγρά τους.
Ρίχνουμε το κόκκινο πιπέρι και τον πελτέ και ανακατεύουμε για περίπου 1 λεπτό με ξύλινη κουτάλα.
Προσθέτουμε τα κρεμμυδάκια, τα σκορδάκια και τα μυρωδικά και σοτάρουμε για άλλα 2 - 3 λεπτά, μέχρι να μειωθεί ο όγκος τους.
Aλατοπιπερώνουμε, ρίχνουμε 400 ml ζεστό νερό και, όταν αρχίσουν τα υγρά να κοχλάζουν, χαμηλώνουμε τη φωτιά και σιγομαγειρεύουμε με σκεπασμένη την κατσαρόλα για περίπου 1 ώρα και 40 λεπτά, μέχρι να μαλακώσουν καλά τα εντόσθια.
Ξεσκεπάζουμε την κατσαρόλα, δυναμώνουμε τη φωτιά και μαγειρεύουμε για περίπου άλλα 5 λεπτά, μέχρι να δέσει ελαφρώς (όχι πολύ) η σάλτσα.
Eλέγχουμε το αλατοπίπερο, ρίχνουμε το λεμόνι, αν βάλουμε, και αποσύρουμε την τσιλίχουρδα από τη φωτιά.
Η συνταγή πρωτοδημοσιεύτηκε στο περιοδικό Γαστρονόμος, τεύχος 108.