Άφθονο το βούτυρο αλλά και οι πέστροφες στα ορεινά ποτάμια και στα ρυάκια των Ποντικών Άλπεων. Όσο για τα αμύγδαλα και γενικά τους ξηρούς καρπούς, συνηθίζονται στα ποντιακά πιάτα.
![Εργολάβοι ή αλλιώς αμυγδαλωτό μπισκότο](https://www.gastronomos.gr/wp-content/uploads/2023/11/ergolavoi-i-allios-amygdaloto-mpiskoto_gastronomos-1-420x560.jpg?v=1700068693)
Άφθονο το βούτυρο αλλά και οι πέστροφες στα ορεινά ποτάμια και στα ρυάκια των Ποντικών Άλπεων. Όσο για τα αμύγδαλα και γενικά τους ξηρούς καρπούς, συνηθίζονται στα ποντιακά πιάτα.
Μια Σαντορίνη δεξαμενής.
Η συνταγή πρωτοδημοσιεύτηκε στο περιοδικό Γαστρονόμος, τεύχος 174.