μαρμελάδα, για ένα αλλιώτικο αλλά πεντανόστιμο τσίζκεϊκ.
Στο οδοιπορικό του «Γ» στα χωριά των Ποντίων και της μυθικής κουζίνας τους, ντόπιες μαγείρισσες μας ετοίμασαν παραδοσιακές ποντιακές συνταγές. Μάθαμε ότι το σιρόν χρειάζεται μερική ενυδάτωση με καυτό νερό, το οποίο ρουφάει αμέσως. Η προέλευση της λέξης είναι ασαφής, ανάλογα με την ορθογραφία: αν γράφεται «σιρόν», ίσως προέρχεται από την περσική λέξη «shir» (γάλα), πιθανόν γιατί αρχικά ζυμωνόταν με γάλα και όχι γιαούρτι. Αν γράφεται «συρόν», ετυμολογείται από το «σύρω», κίνηση που υπονοεί το άνοιγμα του φύλλου (συρτό). «Στον Πόντο εθεωρείτο καλό φαγητό», λέει η κ. Ζωγράφα Πουλτουρτζίδου και θυμάται πως το έφτιαχναν τις Απόκριες και τα Χριστούγεννα. Η Νένα Παπαδοπούλου το μαγείρεψε με μπόλικο σκόρδο και γιαούρτι. Η ίδια προτείνει να χρησιμοποιήσουμε σιρόν σαν κρουτόν στις σαλάτες και στις σούπες ή, αφού το ενυδατώσουμε, να προσθέσουμε κρέμα γιαουρτιού και![Σιρόν(ια) ή συρόν(νια)](https://www.gastronomos.gr/wp-content/uploads/2022/12/sironia1-gastronomos.jpg)
![Σιρόν(ια) ή συρόν(νια)](https://www.gastronomos.gr/wp-content/uploads/2022/12/sironia1-gastronomos.jpg)
![Σιρόν(ια) ή συρόν(νια)](https://www.gastronomos.gr/wp-content/uploads/2022/12/sironia2-gastronomos.jpg)
![Σιρόν(ια) ή συρόν(νια)](https://www.gastronomos.gr/wp-content/uploads/2022/12/sironia2-gastronomos.jpg)
![Σιρόν(ια) ή συρόν(νια)](https://www.gastronomos.gr/wp-content/uploads/2022/12/sironia3-gastronomos.jpg)
![Σιρόν(ια) ή συρόν(νια)](https://www.gastronomos.gr/wp-content/uploads/2022/12/sironia3-gastronomos.jpg)
![Σιρόν(ια) ή συρόν(νια)](https://www.gastronomos.gr/wp-content/uploads/2022/12/sironia5-gastronomos.jpg)
![Σιρόν(ια) ή συρόν(νια)](https://www.gastronomos.gr/wp-content/uploads/2022/12/sironia5-gastronomos.jpg)
![Σιρόν(ια) ή συρόν(νια)](https://www.gastronomos.gr/wp-content/uploads/2022/12/sironia7-gastronomos.jpg)
![Σιρόν(ια) ή συρόν(νια)](https://www.gastronomos.gr/wp-content/uploads/2022/12/sironia7-gastronomos.jpg)
![Σιρόν(ια) ή συρόν(νια)](https://www.gastronomos.gr/wp-content/uploads/2022/12/sironia8-gastronomos.jpg)
![Σιρόν(ια) ή συρόν(νια)](https://www.gastronomos.gr/wp-content/uploads/2022/12/sironia8-gastronomos.jpg)
![Σιρόν(ια) ή συρόν(νια)](https://www.gastronomos.gr/wp-content/uploads/2022/12/sironia9-gastronomos.jpg)
![Σιρόν(ια) ή συρόν(νια)](https://www.gastronomos.gr/wp-content/uploads/2022/12/sironia9-gastronomos.jpg)